Dubai, görkemli gökdelenleri, çok yıldızlı otelleri ve palmiye biçimli adalarıyla uçsuz bucaksız çölde bir serap gibi görünüyor. Bazılarına göre altın şehir, bazılarına göre rüyalar ülkesi. Ancak görkemli ve ışıl ışıl gökdelenlerle donaltılmış bu şehrin bir de diğer yüzü var. Gördüklerinize ve duyduklarınıza inanamayacaksınız şok olacaksınız. İşte Dubai hakkında hiç bilinmeyenler...

Dubai'nin Karanlık Yüzü ( Gördüklerinize İnanamayacaksınız )

Dubai, görkemli gökdelenleri, çok yıldızlı otelleri ve palmiye biçimli adalarıyla uçsuz bucaksız çölde bir serap gibi görünüyor. Bazılarına göre altın şehir, bazılarına göre rüyalar ülkesi. Ancak görkemli ve ışıl ışıl gökdelenlerle donaltılmış bu şehrin bir de diğer yüzü var. Gördüklerinize ve duyduklarınıza inanamayacaksınız şok olacaksınız. İşte Dubai hakkında hiç bilinmeyenler...

Dubai'nin bilinmeyen yüzü!

Dubai'nin bilinmeyen yüzü!

İranlı fotoğrafçı Farhad Berahman, lüks ve ihtişam içindeki Dubai'nin bilinmeyen yüzünü görüntüledi.Dubai'nin bilinmeyen yüzü!

Dubai'nin bilinmeyen yüzü!

Kötü koşullar, 50 derecelik sıcak içerisinde çalışan göçmen çalışanlar çok düşük ücretler kazanıyor. 

Dubai'nin bilinmeyen yüzü!

Dubai'nin bilinmeyen yüzü!

Çalışanların çoğunu Güneydoğu Asya'dan göçmüş kişiler oluşturuyor.  Birleşik Arap Emirlikleri'nin yüksek gökdelenleri ve bitmeyen zenginliğinin işçiler arasındaki adı 'Sonapur'. 

Dubai'nin bilinmeyen yüzü!

Dubai'nin bilinmeyen yüzü!

'Sonapur' ironik bir biçimde Hintçede 'altın şehri' anlamına geliyor. Dubai'de 150 bin işçinin çalıştığı tahmin ediliyor. Bu işçilerin çoğu Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve Çin'den geliyor. 

Dubai'nin bilinmeyen yüzü!

Dubai'nin bilinmeyen yüzü!

İşçiler Dubai'ye gelir gelmez işverenleri pasaportlarına el koyduğu için işçiler ne ülkeyi terk edebiliyor ne de işi bırakabiliyor.

Dubai'nin bilinmeyen yüzü!

Dubai'nin bilinmeyen yüzü!

50 dereceyi aşan sıcaklarda çalışan işçiler, ortalama olarak günde 14 saat çalışıyor.  

Dubai'nin bilinmeyen yüzü!

Dubai'nin bilinmeyen yüzü!

Yazın sıcağında turistlere 5 dakikadan fazla güneşte kalınmaması tavsiye edilen Dubai'de işçilerin koşulları devlet tarafından da görmezden geliniyor.

İşçileri koruyan yasalar olmasına rağmen, Birleşik Arap Emirlikleri bu yasaları uygulamıyor. 

Dubai'nin Bilinen Yüzü...

Dubai hakkında bilmek istediğiniz herşey....

Yakın geçmişe kadar küçük bir sahil kasabası olan Dubai, Arap Yarımadası’nda bulunan Birleşik Arap Emirlikleri’nin yedi emirliğinden biridir. 1968 yılına kadar İngiltere’nin himayesi altında bulunan emirlik, 1969 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Abu Dabi de dahil olmak üzere çevresindeki diğer altı emirlik ile Birleşik Arap Emirlikleri'nin bir parçası olmuştur. Dubai Emiri aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri Emiri'nin de yardımcısı konumundadır. Abu Dabi ve Dubai, diğer emirliklerden farklı olarak, ulusal mecliste emirlikleri ilgilendiren kararları veto etme hakkına sahiptir. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarına da "Emirati" denilmektedir.

Dubai'de bilinen ilk yerleşim 18. yüzyıla dayanmaktadır. Bu dönemde bir kabile kasabası olarak kurulan Dubai, yıllar boyunca yerlilerin balıkçılık ve benzeri faaliyetlerle geçindiği küçük bir şehir olmuştur. 19. yüzyılın sonlarına doğru ise İngiltere, Dubai'yi koruması altına almıştır. 20. yüzyılda, İran'a yakın bir konumda olduğu için şehir bir ticaret şehri olarak önem kazanmaya başlamıştır. Ayrıca Dubai kıyılarından toplanan inci şehrin en önemli geçim kaynaklarından birisi olmuştur. İnci üretimi ve ticaretiyle özdeşleşen şehir 1930'larda yaşanan Büyük Buhran nedeniyle ekonomi açısından zor dönemler geçirmiştir. Günümüzde inşaat ve havayolu sektörlerinde yapılan atılımların da etkisiyle hızla gelişen bir ekonomiye sahiptir. Ayrıca Dubai, Orta Doğu'nun en pahalı şehridir ve dünya sıralamalarında da üst sıralardadır.

Tarihi açıdan çok zengin bir bölge olmayan Dubai modern yapısıyla dünya çapında ön plana çıkan bir şehirdir. Bölge topraklarında petrol bulunmasıyla 1969 yılından sonra hızla zenginleşerek turizm, ticaret ve alışveriş kenti haline gelmiştir. Özellikle 1990'lardan sonra şehirde başlayan inşaat çalışmaları sayesinde şehir adeta baştan yaratılmıştır. Dünyanın en yüksek yapısı olan Burj Khalifa, yedi yıldızlı otel Burj Al Arab da dahil olmak üzere gökdelen ve şık binalarıyla gezilecek pek çok yere sahiptir. Dubai Mall gibi büyük alışveriş merkezlerine sahip olduğu için alışveriş konusunda, Jumeirah gibi temiz plajlara sahip olduğu için de deniz turizmi konusunda dünyanın popüler destinasyonlarından birisi olmuştur. Son yıllarda şehirde açılan lüks restoranlar sayesinde de gastronomi konusunda da büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Şehrin modern yaşamın yanı sıra şehirde Orta Doğu kültürüne ait detaylar da görmek mümkündür. Lüks yatların yanında abra denilen eski balıkçı tekneleri, alışveriş merkezlerinin yanında baharat çarşıları da bulunur. Dubai'nin zenginliği sokakta yürürken fark edilebilir. Altın kaplama arabalar, altın otomatları, içinde altın parçaları bulunan yemekler gibi detayları gözlemlemek mümkündür.

Petrol üretiminin ve ticaretinin yarattığı istihdam nedeniyle Orta Doğu ve Asya'dan yüzlerce insan Dubai'ye göç etmeye başlamıştır. 60'ların sonu ve 70'lerin başında Lübnan İç Savaşı gibi olaylar nedeniyle de güvenli ve zengin bir nokta olarak görülen Dubai Emirliği'nin nüfusu bir anda üç kat artmıştır. Bugün Dubai, Basra Körfezi’nin sürekli gelişmekte olan iki milyondan fazla nüfusa sahip bir metropolüdür. Bu nüfusun büyük çoğunluğunu göçmenler oluşturmaktadır ve Dubai’de Birleşik Arap Emirlikleri’nin yerli vatandaşları ise sadece 17% civarındadır. Birçok milletten insanın yaşadığı şehir oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir. Kentin nüfusunun yarısını Hintliler oluşturmaktadır. Pakistanlılar, Filipinliler, Sri Lankalılar, Bangladeşliler ve Amerikalılar en büyük göçmen gruplardır. 

Dubai'nin çokkültürlü yapısı ve bir turizm kenti olması her alanda gözlemlenebilmektedir. Ülkenin resmi dili Arapça olsa da günlük hayatta İngilizce'den Hintçe'ye birçok farklı dil kullanılmaktadır. Ziyaret edilen hemen hemen her noktada İngilizce konuşarak rahatça iletişim kurulabilmektedir. Ayrıca şehirdeki tabelaların altında İngilizce açıklamalar da bulunmaktadır. Öte yandan farklı coğrafyalardan gelen göçmenler özellikle mutfak kültürlerini de Dubai'ye taşımıştır. Şehrin farklı noktalarında farklı mutfaklara ait restoranlar bulmak mümkündür. Dubai'nin yöresel mutfağı çok zengin değildir ancak kozmopolit yapısı sayesinde hemen hemen her mutfağa yönelik restoranlar vardır. Hintli göçmenlerin çok olması nedeniyle Hint restoranları çok sayıdadır. 

Çöl iklimine sahip olan Dubai'de sıcaklıklar yıl boyunca yüksektir. Bu nedenle şehirde otobüs duraklarını kapalı ve klimalı hale getirmek gibi çeşitli tedbirler alınmıştır. İklimi nedeniyle etrafı çöllerle kaplı olan şehirde çöl safarileri turistler tarafından sevilen aktivitelerden birisidir. Ayrıca Dubai son yıllarda büyük mimari projeler ve düzenlenen sportif aktiviteler ile de dikkat çekmektedir. Ayrıca son dönemde sanat alanında da gelişmeler yaşanmaya başlanan Dubai'de caz festivali ve bienaller düzenlenmekte, sanat galerileri açılmaktadır.

Dubai'ye Ne Zaman Gidilir?

Dubai çöl iklimine sahip bir coğrafyada yer alır. Yaz aylarında sıcaklıklar ortlama 41 dereceyken en sıcak ay olan Ağustos'ta 50 dereceyi bulabilir. Bu aylarda gece hava sıcaklığı da 30 derece civarında seyreder. Ayrıca hava zaman zaman biraz rüzgarlı olsa da bu rüzgarların havayı pek serinlettiği söylenemez. Deniz suyu sıcaklığı ise 35 dereceyi bulabilmektedir. Kış aylarında ise sıcaklıklar gündüzleri 17 derecenin altına pek düşmez. Ancak gece gündüz arası sıcaklık farklı yüksek olduğundan kış akşamlarında bir ceket bulundurmak iyi olacaktır. Yağışların yıl boyunca çok nadir görüldüğü şehir her zaman güneşlidir. Hatta ortalama olarak Dubai'ye yılda beş gün yağmur yağar. Bu nedenlerle Dubai’ye gitmek için en uygun zaman Kasım ve Mayıs ayları arasıdır. Eğer yaz aylarında Dubai'yi ziyaret etmek isterseniz aşırı sıcaklar konusunda dikkatli olmalısınız. Şimdiye kadar ölçülen en yüksek sıcaklık 2002 yılında 52 derecedir. Ayrıca deniz kenarında bulunduğu için havanın nem oranı da yüksektir. Yaz aylarında hava sıcaklıkları bu kadar yüksek olduğu için de Dubaililer serinleyebilmek için alışveriş merkezlerine akın eder.

Dubai İçi Ulaşım

Dubai’de birçok ulaşım alternatifi vardır. Metro, otobüs ve minibüslerin yanında en çok tercih edilen ulaşım araçlarından biri de taksilerdir. Dubai’de benzin oldukça ucuz olduğundan, gideceğiniz yere bağlı olarak taksiler genellikle en mantıklı seçenek olabiliyor. Şehir içi ulaşım sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Taksi: Bir petrol şehri olan Dubai’nin en çok kullanılan toplu taşıma aracı şüphesiz taksiler olmaktadır. Oldukça uygun fiyatlara seyahat edebileceğiniz taksiler, Dubai’nin birçok noktasında kolaylıkla bulunabilmektedir. Taksilerin üzerinde hepsi birbirinden farklı renklerde beş çeşit kafa lambası bulunmaktadır. Her bir renk taksilerin durağını simgelemektedir. Bazı taksilerin renkleri ise pembedir. Bu taksileri bayan şoförler kullanmaktadır ve sadece bayan yolcu alırlar.

Metro: Dubai’nin metro hattı sahil şeridine paralel olarak şehir boyunca uzanan bir kırmızı hat ile, eski  şehir merkezi olarak bilinen yere giden bir yeşil hattan oluşur. Dubai metrosunda bölgenin kültüründen kaynaklanan bir sınıflaşma vardır. İlk iki vagon sadece kadınlar ve çocuklara ait, sonraki bir vagon ise çok daha konforlu seçenekler sunulan gold yolculara, yani zenginlere ayrılmıştır. Geri kalan vagonlar ise normal halka aittir.

Metro, Cuma günü hariç her gün 05.50 - 00.00 arası, Cuma günleri ise 13.00 - 01.00 arası hizmet veriyor.

Metro haritası

Otobüs: Dubai’nin ulaşım alternatiflerinden otobüs ne yazık ki metro kadar sık aralıklarla hizmet vermiyor. Genellikle Şehir merkezinden Dubai’nin banliyölerine ulaşım için kullanılıyor. Bu otobüslerde yine metroda olduğu gibi ön koltuklar yalnızca kadınlara ait. Sahil şeridinde turistik geziye en uygun hatlar ise 8 ve 8A. Bu otobüsler Deira’da ki Gold Souq Market’ten kalkıyor ve sahil şeridinden Mall of the Emirates adlı alışveriş merkezine kadar gidiyor.

Deniz Otobüsü: Dubai’nin şehir hatlarına dâhil olan bu otobüsler genellikle turistler tarafından tercih ediliyor.

  Dubai’de toplu taşıma araçlarını kullanabilmeniz için NOL adlı bir kart gerekiyor. Bu kartı duraklardan veya metro istasyonlarından temin edebiliyorsunuz. Günlük kartlar 14 AED’den satılıyor. Eğer uzun süre kalacaksanız Silver Kart almanız daha iyi olabilir.

 Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Dubai Uluslararası Havaalanı, şehir merkezine yakın bir konumda olduğu için ulaşım oldukça kolay. Havaalanı Dubai’nin eski şehir merkezinin güneyindeki Garhoud bölgesinde yer alır.

Merkeze ulaşmak için terminal binasının önünden kalkan şehir içi ulaşım araçları ve taksiler bulunuyor. Şehre daha yeni ayak basmış olacağınızdan, merkeze ulaşmak için taksileri kullanabilirsiniz. Bu taksilerle şehir merkezine yaklaşık 40 AED gibi bir ücretle ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca Deira ve Bur Dubai bölgesine gitmek istiyorsanız 401, 402, 4, 11A, 11C, 11M, 48 ve 64 numaralı otobüsleri tercih edebilirsiniz. Deira’da bulunan Gold Souq ana durağından şehir içine giden diğer otobüslere aktarma yapılabiliyor. Bu otobüsler 24 saat hizmet vermekte olup ücretleri 3 AED’dir. Kırmızı Metro hattıyla da 1 ve 3 numaralı terminalden ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Dubai Gece Hayatı

Dubai gece hayatı bakımından diğer özellikleri kadar gösterişli değildir. Bunda dini kuralların etkisi büyüktür. Dubai'nin gelirlerinin çoğu aslında petrolden değil turizmden gelir. Bu nedenle diğer Orta Doğu ülkelerine kıyasla alkol ve gece hayatı konusunda daha esnektir. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken belli noktalar vardır. Caddelerde ve sokaklarda alkol satan dükkânlar bulmak oldukça zordur, bulunsa da Müslüman olduğunuzu söylemediğinizde daha rahat bir alışveriş yaşarsınız. Marketlerde de alkollü içecekler satılmaz. Ayrıca sokakta veya kamuya açık başka yerlerde alkol tüketmek kesinlikle yasaktır. Dini günlerde de alkol satan yerler kapalıdır. Restoranların hepsinde de alkol satışı yapılmamaktadır. Ancak alkol satış izni olan restoranlarda alkollü içecekler sunulmaktadır. Bu nedenlerle Dubai’de gece hayatını yaşayacağınız belli bir cadde veya barlar sokağı pek bulunmuyor. Gece hayatı barlar ve gece kulüplerden çok otellerde yoğunlaşmıştır. Üç yıldızlıdan beş yıldızlılara birçok otelin bünyesinde gece kulübü, lounge veya bar bulunmaktadır. Bu yüzden de gece hayatı otellerle özdeşleşmiştir.

Ayrıca Dubai'de 21 yaşın altındakilere içki satışı yasaktır. Mekanların girişlerinde de sıkı pasaport kontrolleri yapılmaktadır. Öte yandan yaygın olarak perşembe geceleri kadınlar gecesi olarak görülür ve çoğu yerde perşembe geceleri kadınlardan giriş ücreti talep edilmemektedir. Ayrıca bazı mekanlarda da kadınlara içki veya yemek ikram edilmektedir.

Dubai'ye gelen turistler geceleri otellerde bulunan bu mekânları tercih etmektedir. Otellerin altındaki barlar ve gece kulüpleri de genellikle gece 2-3’den sonra kapanıyor. Dubai’de otel en bol bulunan şey olduğu için eğlence mekanı bulmakta zorlanmıyorsunuz. Ancak eğlence mekanlarında fiyatlar genellikle yüksektir.

Dubai'nin gökdelenlerinin teraslarında bulunan kokteyl barlar oldukça popülerdir. Hilton Dubai Creek'in terasında bulunan The Rooftop Swimming Pool küçük bir bardır ama güzel bir manzaraya sahiptir. Şeyh Zayed Caddesi'nde bulunan Vu's Bar, bulunduğu binanın 51. katındadır ve 200'e yakın kokteyl çeşidiyle kokteyl sevenler için doğru bir adrestir. The Address Hotel'de bulunan Calabar eşsiz bir Dubai Çeşmesi manzarasına sahiptir. Dubai'nin en popüler barlarından birisi olan Barasti Bar, Le Meridien Mina Seyahi Hotel bünyesindeki plajda bulunur.

Dubai'nin dünya turizminde önemli bir yer kazanmasıyla ünlü şarkıcılar ve DJ'ler şehirde konserler ve partiler düzenlemeye başlamıştır. Şehirde ünlü DJ'lerin de sahne aldığı birçok gece kulübü bulunmaktadır. Ancak bu kulüplere girmekte problem yaşanabilmektedir. Jumeirah'ta bulunan Boudoir, Fransız tarzda bir tasarıma sahiptir ve yıllardır şehrin popüler gece kulüplerinden birisi olmuştur. Jumeirah Beach Hotel bünyesinde bulunan Club 360, son yıllarda yenilerek şehrin en popüler gece kulüpleri arasında yerini almıştır. Tropik bir temaya sahip olan Mahiki yine şehrin popüler noktalarındandır. Palmiyeler üzerinde bulunan Nasimi Beach karadan 7 kilometre uzaklıktadır ve geceleri de gece kulübü olarak hizmet vermektedir. 

Dubai Gezilecek Yerler

Dubai petrolden gelen gelirler sayesinde hızlı bir şekilde kurulan ve bu nedenle tarihi değeri pek olmayan bir şehirdir. Son yıllarda turizme yönelik yapılan yatırımlar sayesinde tarihi geçmişi olmasa da, modern yapıları ile ön plana çıkmaktadır. Dünyanın en büyük alışveriş merkezleri, dünyanın en büyük gökdelenleri, büyük eğlence parkları, insan eliyle yapılmış adalar gibi birçok projeyle Dubai, adından söz ettiren bir şehirdir. Ayrıca Dubai’de dünyaca ünlü birçok festival, kültürel ve sportif aktiviteler de düzenlenir. Tüm bunlar turistlerin gözünde Dubai’yi bir cazibe merkezi haline getirmektedir.

Dubai'de Alışveriş

Dubai alışveriş yönünden sınırlarını zorlayan bir metropol. Şehirde o kadar çok alışveriş merkezi ve mağaza var ki ne aradığınıza ve ne alacağınıza karar veremeyebilirsiniz. Burj Khalifa’nın yanındaki Dubai Mall şu anda dünyanın en büyük alışveriş merkezi. Burada dev bir akvaryum ve gerçek bir dinozor fosili de bulunuyor. Dubai’nin büyük alışveriş merkezlerinden diğeri de Mall Of Emirates. Burası farklı bir alışveriş merkezi çünkü içinde bir kayak merkezi var. Alışveriş imkânlarına değinmeye pek gerek duymuyoruz çünkü yine dünyanın en büyüklerinden. Ibn Batuda alışveriş merkezi ise yine büyüklük bakımından diğerlerinden farksız ancak fiyat bakımından daha ucuz. Dubai Marina civarında bulunan bu alışveriş merkezide alternatifleriniz arasında bulunabilir.

Deira City Center ise Dubai’nin birkaç yıl öncesine kadar merkezi olan yere verilen isim. Yeni şehir merkezine yapılan devasa yapılar ve alışveriş merkezleri ile cazibesini kaybetmeye başlasa da halen bünyesinde birçok mağazayı ve alışveriş merkezini bulundurur.  Özellikle Baharatçılar çarşısı ve Altın çarşısı Deira bölgesinde görmeniz gereken yerlerden biri. Baharatçılar çarşısında ilk gördüğünüz baharatları, Altın çarşısında hiç görmediğiniz kadar büyük takıları görebilirsiniz. Bunların dışında Dubai’de elektronik cihazların fiyatı ucuz olduğu için bu yönüyle de oldukça tercih ediliyor. Eğer elektronik alışverişi yapacaksanız fiyatlarıyla uygun olan Al Fahidi Caddesi’nde ki Banyas Square ilk tercihiniz olmalı. Dubai’de ki ünlü alışveriş merkezleri hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, aşağıda bulunan listeden internet sitelerine göz atabilirsiniz.

  • Dubai Mall
  • Mall Of Emirates
  • Ibn Batuda Mall
  • Deira City Center
  • The Village Mall
  • Lamcy Plaza
  • Mercato Shopping Mall
  • Wafi Mall
  • Dragon MarktBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları