Eşinizin sizi aldattığını anlamak çok zor değil aslında. Sadece bazı ipuçlarını değerlendirmek ve tavırlarını gözlemlemek yeterli!

Eşinizin sizi sanal ortamda aldattığını nasıl anlarsınız?

Eşinizin sizi aldattığını anlamak çok zor değil aslında. Sadece bazı ipuçlarını değerlendirmek ve tavırlarını gözlemlemek yeterli!

Uyku düzeni:

Sohbet odaları ve sanal seks buluşma yerleri gece geç saatlerde doluptaşar. Bu nedenle sanal seks yaparak eşine ihanet eden kişinin uyku düzeni bozulur.Geçmişte erken yatan kişi, bu saatlere ayak uydurabilmek için gece geç saatlere kadaroturmak zorundadır.

Gizlilik ihtiyacı:

Sevgiliniz ya da eşiniz sanal dünyada sizi aldatıyorsa, gerçeklerisaklamak için eskisinden daha büyük çaba sarf eder. Mesela siz, o chat yaparken odayagirdiğinizde bir anda ekrandaki pencere kapanır. Evdeki bilgisayarında kullandığı chatprogramlarının ‘history’ (arşiv) bölümünü hep siler. Kullandığı chat programlarınabaşkalarının girmelerini önlemek için sürekli şifre kullanır.

Ev işleri:

İnternette kalma süresi uzamaya başlar ve bu nedenle evdeki sorumluluklar yada ev işleri çoğunlukla savsaklanmaya başlar. 

Yalan: 

İnternet için yapılan ödemeleri saklamak amacıyla kredi kartı, sanal sevgiliylegörüşmeler nedeniyle de telefon faturaları saklanır. Telefon faturasında internete ödenenmiktar konusunda yalanlar da giderek sıklaşır. Eğer evde değilseniz telefonu sürekli meşgul çalıyordur. Sorduğunuzda ‘mp3 indiriyordum’ gibi yalanlara başvurabilir.

Kişilik değişiklikleri:

Eşiniz internet kullanmaya başladığından beri gözle görülürbiçimde değiştiyse tehlike zilleri çalıyor demektir. Araştırmacılara göre internette sanal seks yapan erkekler giderek sessiz ve daha ciddi oluyor. Ayrıca sanal seks yapan kişi,eşiyle ilişkisinin gidişatı konusunda karşı tarafı suçlamaya başlıyor ve sekse ilgisi azalıyor.

İlişkiye yatırım: 

Sanal aşk yaşayanlar, yoğun internet  takvimleri izin verse de evlilik ilişkilerinin giderek dışına çıkıyor. Akşam yemeği sonrası bulaşık yıkarken sohbet etmekve hafta sonu ortak etkinliklerden kaçınıyorlar.Sorumluluk olmaması çekici

Psikiyatrist Mustafa Güveli, sanal seks yapanların kendilerini nasıl hissettiklerini şusözlerle tanımlıyor:"Sokakta yürüyen bir adama ya da yanınızda çalışan birine ‘Gel seninle sevişelim’ demenin yükü ağırdır. Sanal sekste ise rahatlık var. Bazısının sosyal statüsü, bazısınındini inançları reel anlamda aldatmayı kaldırmıyor. Sanal sekste ise sorumluluk yok. Pekçok gerçeği sırtına almadan sanal alemde bunu yaşıyor. Ama ortaya çıkınca çiftlerarasında çok kaotik durumlar yaşanıyor. Sanal seksi bıraktığınızda artık her şey bitmiş,sıfır kilometre pürüzsüz bir adam değil, bağımlı birisinizdir. Sanal seks bağımlılığı birhastalık olmuştur. Bana gelen hastaların çoğu erkek. Uyarılma, sertleşme, boşalmasorunu yaşıyorlar. Bir yerden sonra gerçek cinsellikten zevk alamama durumu ortayaçıkıyor. Evde mutsuz bir adam eşine ilgi gösteremiyor."

Eşler depresyon bile geçirebilir

Doktor Güveli, kendisine başvuran ve eşlerinin sanal seks yaptığını fark eden kişilerin ruhhallerini de şöyle açıklıyor: "Eşleri kendini aldatılmış ve aşağılanmış hissediyor. Bu işin kafada bittiğini, ilişkinin gerçekte yaşanmasıyla sanal alemde yaşanması arasında çokciddi bir fark olmadığını düşünüyor. Kadın, eşinin kendisini bilgisayarla aldattığınıdüşündüğünde kendisini ciddi aşağılanmış hissediyor. Bu nedenle çok ciddi depresyonla gelen insanlar var. İlaç ve psikoterapi yapıyoruz."

Sanal ortamda yapan gerçek hayatta da yapar

Sanal ortamda yapan gerçek hayatta da yapar

Psikiyatrist Güveli, sanal seksin aldatma olup olmadığı yönündeki sorumuza şöyle cevapveriyor: "Bence aldatmadır. Eğer baskılar kalkmış olsa insanların yüzde 95’i birileriyle cinselliği yaşayabilir. Sosyal statüsü, dini inançları, toplumun bu işe bakışı, ahlakideğerleri, kendisine yüklemiş olduğu misyon çatışmasından dolayı kişi, eşini veyasevgilisini aldatmaktan kendisini alıkoyuyor. Siz eşinize âşıksınızdır. Ama cinsellik öyle birşey ki o tansiyon yükseldiğinde sadece o anı düşündürten bir şey. Siz o anla meşgulolmaya başladıysanız aldatma başlamıştır. Sanal alemde aldatmayı kafasına koyan adam,bunu gerçek yaşama çok kolaylıkla dönüştürebilir. Benim tavsiyem; gerçek yaşamdayapamadığınız bir şeyi sanal alemde yapmayın."Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları