Aşk, herkesin farklı bir şekilde yaşadığı bir durum. Kimi aşk uğruna ölüyor, kimi bulamamaktan şikayet ediyor. Aşk geldiği zaman insanı alt üst ediyor, gittiğinde ise derin yaralar bırakıyor. Öte yandan hayatın devam ettiğini kabul ederek aşk acısını yavaş yavaş atlatmak gerekiyor. Peki ama nasıl? İşte Aşk acısı sırları ...

Kimi aşk uğruna ölüyor, kimi bulamamaktan şikayet ediyor

Aşk, herkesin farklı bir şekilde yaşadığı bir durum. Kimi aşk uğruna ölüyor, kimi bulamamaktan şikayet ediyor.  Aşk geldiği zaman insanı alt üst ediyor, gittiğinde ise derin yaralar bırakıyor. Öte yandan hayatın devam ettiğini kabul ederek aşk acısını yavaş yavaş atlatmak gerekiyor. Peki ama nasıl? 

Yani "bitmeyecek" denilen her aşk bitebiliyor.

Yani "bitmeyecek" denilen her aşk bitebiliyor.

Peki ama nasıl?

Aşık olduğumuzda vücudumuzda salgılanan serotonin hormonu hasta düzeyindeki kişilerin seviyesi ile aynı oluyor. Sevdiğimiz insan bizde takıntılı bir hale dönüşüyor. Uyku ve iştah düzeni bozuluyor. Ergenlik döneminde aşık olunduğunda aşklar daha derin yaşanıyor.

Genellikle ilk aşık olunan kişi ile evlenilmiyor. Yani "bitmeyecek" denilen her aşk bitebiliyor. Onsuz yaşayamayacağımızı sandığımız kişilerden ayrılabiliniyor. 

İlişkiyi bitirip ayrılan fakat bunun acısına dayanamayıp tekrar bir araya gelen çiftler olabiliyor. Bu ilişkinin kısır bir döngüye dönüşmesine neden oluyor. İki taraf daha çok zarar görebiliyor. Uzmanlar ayyrılıp barışmayı sğrekli hale gelen çiftlerin bir çift terapisi alması gerektiğini söylüyor.Sen sadece sen olduğun için değerlisin

Sen sadece sen olduğun için değerlisin

Aşk Acısını Çekmenin Uslübu Var

Kişilerin yaşı, hayat deneyimleri, ayrılış şekli ve bununla baş etme mekanizması ne kadar güçlü ise aşk acısı çekme şeklini o kadar etkiliyor. Yaşın ilerlemesi, aşk acısı çekmeyi engellemiyor. Aksine " ben bu acıyı daha önce çektim ve geçecek" mesajı ile bu zorlu dönemi kişi kolay atlatabiliyor. Aşk acısını daha önce yaşamayan biri ise bu dönemi daha ağır geçiriyor. Takıntılı kişilerin ise ayrılık acısı çekmesi daha sorunlu oluyor. 

Kişi bu dönemde kendini değersiz hissedebiliyor. Fakat aile içinde değerli görünen kişiler bu konuda daha şanslı oluyor. Ailenin kişiye çocukluk döneminde " sen sadece sen olduğun için değerlisin" duygusunun aşılanması ile kişinin ergenlikte aşk acısını daha kolay atlattığı belirtiliyor.

Ayrılık Sonrası Süreç Nasıl Olmalı?

Ayrılık Sonrası Süreç Nasıl Olmalı?

Ayrılık Sonrası Süreç Nasıl Olmalı?

Konu ölüm bile olsa tüm kayıplarda yaşanan bir yas süreci oluyor. Bu süreç yaklaşık 6-8 ay olduğunda normal kabul ediliyor. Bu dönemde kadın-erkek davranışlarında farklılık olabiliyor. Bu yas sürecinde duygular acı ve öfke olarak ortaya çıkabiliyor. Bir süre geçtikten sonra bu duygular inkar duygularına dönüşüyor. Sonrasında ise artık durum kabul ediliyor ve hayattan zevk almaya başlandığı, yeni insanlarla tanışıldığı bir dönem başlıyor. Eğer yas dönemi dokuzuncu aya uzarsa, uzmanlar kişinin desteğe ihtiyacı olduğunu belirtiyorlar.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları