Modern tasarımlarla bazalı yada bazasız yatak odası tasarımları, her tarzda ve her yaşa uygun modelleriyle göz dolduruyor. Birbirinden farklı ve zengin tasarımlarla sayamayacağımız kadar çok seçenek bulunan yatak odaları titizlikle dizayn ediliyor. Yaratıcı yatak Odası Modelleri, yeni güne enerjik ve zinde başlamanızı sağlar. 2017 Yaratıcı Yatak Odası Modelleri: ilham veren tasarım fikirleri & resimleri ve değişiklik önerileri ile siz de yatak odanıza yeni dekorasyon fikirleri edinebilirsiniz.

Yatak odanızı güzelleştirmenin garantili yöntemleri

Yaratıcı yatak Odası Modelleri, yeni güne enerjik ve zinde uyanmanızı sağlar. En yaratıcı yatak odası modelleri ile siz de yatak odanıza yeni dekorasyon fikirleri edinebilirsiniz.

Uzun ve yorucu bir günün sonunda yatak odamıza girip huzur bulmak, yeni bir güne en iyi şekilde dinlenerek hazırlanmak isteriz. Dolayısıyla mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmek için yatak odasının dekorasyonu ve içindeki mobilyalar büyük önem taşır. Yatak odanızı olduğundan daha güzel hale getirmenin yöntemlerini ve 2017'nin Yaratıcı Yatak Odası Modellerini sizler için derledik.

Yatak Örtüsü

Yatak Örtüsü

Yatak odasında dikkati en çok çeken mobilya hiç şüphesiz yataktır. Odanın merkezi olarak kabul edebilirsiniz. Yatak odasına her girdiğinizde gözünüzün artık alışmış olduğu yatak örtünüz yerine, yeni ve her zamanki tercihlerinizden çok farklı bir tarza sahip bir yatak örtüsü odanın havasını değiştirebilir. Yatak odasında yapabileceğiniz en hızlı değişikliklerden biri olacaktır.

İpucu: Her zaman kullandığınız renklerin dışına çıkmaya çalışın. Genelde sade renkte örtüleriniz varsa bu kez desenli yatak örtülerine bakın. Saten veya jakarlı, dokulu örtüleri deneyebilirsiniz. Odanız çok renkliyse yatağınızı sade, bembeyaz bir uyku mabedine dönüştürmeyi deneyin. Size değişiklik yaptığınızı hissettirecek, bir şekilde gösterişli bir ürün seçin.Yastık Desteği

Yastık Desteği

Yatağınızı nevresim takımı veya yatak örtünüze uygun, ya da onları tamamlayacak renklerde yastıklarla süsleyebilirsiniz. İrili ufaklı yastıkların renk ve desenleriyle oynayarak, yatağı bir tuval gibi dönüşüp, son derece farklı tasarımlar elde edebilirsiniz. Farklı boylarda, değişik şekillerdeki yastıklardan faydalanın.

İpucu: Yatak örtünüze veya nevresim takımınıza uyumlu yastıkların arasına karışacak sürpriz desende veya vurucu bir renkte bir ya da iki yastık görüntüyü tamamen değiştirir. Odadaki aksesuarlarda bulunan canlı bir rengi seçebilirsiniz.

Vurgu Rengi

Vurgu Rengi

Yatak odasının genellikle doğal ve pastel renklerde olması tavsiye edilir. Renklerin güçlü enerjisi uykuya geçişi zorlaştırabileceğinden, yatak odasında sade ve dinlendirici renkler ağırlıktadır. Ancak bu durum zaman içerisinde odanın yavan görünmesine neden olabilir. Eğer böyle bir şikayetiniz varsa, yatak odasına sevdiğiniz renkte örneğin turkuaz, zümrüt yeşili, macenta, turuncu gibi göz alıcı renkte aksesuarlar katmayı deneyin.

İpucu: Canlı bir rengi yatak odasında duvar resminde, yastıklarda, puf kumaşında, abajur gövdesinde kullanmanız daha kolay olur. Böylece ileride rengi tekrar değiştirmek istediğinizde zorlanmazsınız.

Perde Yenileme

Perde Yenileme

Yatak odası perdelerini yenileme şansınız varsa, perdenin büyük değişim gücünden yararlanabilirsiniz. Perdeler sadece yatak odasında değil, hemen her odada büyük fark yaratabilirler. Modern bir yatak odası için çizgili perdeler, klasik ve büyük pencereli bir yatak odasında, yere kadar uzanan büzgülü perdelerle odanızın atmosferini tümüyle değiştirebilirsiniz.

İpucu: Yatak odası için perde seçerken, eğer desenli veya renkli bir perde seçiyorsanız değişiklik hevesiyle emin olmadığınız bir modele hemen evet demeyin. Çok renkli ve desenli modeller zaman içerisinde gözünüzü yorabilir. Üstelik yatak örtüsü ve halıyı perdeye uydurmak soruna dönüşmemelidir.

Halıyı ihmal etmeyin

Halıyı ihmal etmeyin

Yatak odasında halı çok tercih edilmese de hem mekâna renk katan, hem de derleyip toparlama etkisi olan bir ilavedir. Mekânınız müsaitse, küçük bir halıyla bile mucizeler yaratabilirsiniz.

Yatak Başlığı

Yatak Başlığı

Yatağın, yatak odasının merkezi olduğundan söz etmiştik. İlgi çekici bir yatak başlığı ile odaya yeni bir soluk getirmek zor olmayacaktır. Antika görünümlü bir yatak başlığı, renkli veya uzun bir model ile odaya yeni bir soluk getirebilirsiniz.

İpucu: Eğer yatak başlığınız yeniyse ve değiştirme seçeneğiniz yoksa, yatak başının dayalı olduğu duvara tablo, ayna veya perde asarak bu duvarı süsleyebilirsiniz. Hatta biraz daha ileri giderek, biraz masraf yapmayı göze alırsanız, odada sadece bu duvarı, renkli veya desenli bir duvar kağıdıyla kaplamanız, yatak odasında gözle görülür bir değişiklik yaratacaktır.

Simetriye dikkat edin

Simetriye dikkat edin

Ev dekorasyonunda katı bir simetriyi herkese sevmiyor olabilir ama bir mekâna girdiğinizde karşınızda her yönüyle dört dörtlük bir manzara görmeyi seviyorsanız, iki kişilik bir yatak odasında simetri önemlidir.

Çiçeklerle içiniz açılsın

Çiçeklerle içiniz açılsın

Dilerseniz duvarda, dilerseniz dolap kapaklarında ya da kapılarda yer vereceğiniz desenli duvar kâğıdı ya da diğer kaplama malzemeleri sayesinde yatak odanızı cıvıl cıvıl bir hale sokabilirsiniz.

Özel aksesuarlarla mekânınıza hava katın

Sokaktan bile bulabileceğiniz basit bir kütük, ya da sepeti andıran lalettayin bir puf koltuk; doğru malzemelerle birleştirildiğinde mekânınızı çok daha farklı kılabilir.

Yatağın arkasına yatay bir tablo yakışır

İşte çok para harcamadan yapabileceğiniz bir değişiklik daha. Yatak odanızın renk paletine ve tarzına uygun, yatay hizalı bir tablo ile mekânı bir seviye yukarıya çıkarmak mümkün.

Mekânınıza ahşapla sıcaklık katın

Bütün duvarı ya da zemini ahşapla kaplayamıyorsanız bile, sehpa ya da komodin gibi ilavelerle ahşabın sıcaklığını yatak odanıza taşıyabilirsiniz.

Abajuru unutmayın

Zaten şık olan bu yatak odasına ayrı bir hava katan ve ilk bakışta dikkat çeken unsur abajur. Belki biraz da kontrast yaratan bir renkte, hoş bir abajur seçerek yatak odanızı siz de güzelleştirebilirsiniz. Abajurunuz varsa da yerini değiştirmeyi deneyin.

Dekorasyon unsuru olarak ayna kullanın

Aynasız bir yatak odası elbette olmaz, ama sadece temel işlevi için değil dekorasyon ve süs olarak da aynaları kullanabilirsiniz. Bu mekândaki o üç ayna yatak odasının havasını değiştirmeye yetmiş.

Ekstra bir oturma ünitesi

Eğer yeriniz müsaitse yatak odalarına renk ve değişiklik katmanın bir yolu da hoş bir berjer ya da şezlong ilave etmektir. Yatak odasına illâ ki yatacaksınız diye bir kural yok ya, bazen de oturmak gerekir.

Küçük bir kitaplık, neden olmasın?

Kimi zaman alışılmadık fikirlere de açık olmak gerekiyor. O küçük kitaplık bu yatak odasına yakışmamış mı. Geceleri uyku tutmayınca elinizin altında birkaç hoş kitap bulunsa fena mı olurdu?

Renk uyumuna dikkat

Karşımızda çok güzel bir yatak odası var ve bu güzelliğin oluşmasındaki en büyük etkenlerden biri, duvardaki tablo ile yatak örtüsü arasındaki müthiş renk uyumu. 

Sizin de ekleyeceğiniz ipuçları varsa yorum kısmında diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları