İlişkinin ilk başlarında sadece kadının fiziğine, güzelliğine bakan erkekler zaman ilerledikçe kriterlerini değiştirebilir. Evlilik söz konusu olduğunda ise mantıklarını çok daha fazla dinlerler. Peki erkekler hangi kadınlarla evlenmek istiyor? İşte evlilikle ilgili biraz olsun merakınızı giderecek görüşler...

Erkeklere Sorduk: Evlenmek İstediğiniz Kadın Profili Hangisi?

Erkeklere Sorduk: Evlenmek İstediğiniz Kadın Profili Hangisi?

Erkeklere Sorduk: Hangisi Evlenilecek kadın ? İşte evlilikle ilgili biraz olsun merakınızı giderecek görüşler...

Erkeklere Sorduk: Hangisi Evlenilecek kadın ?  İşte evlilikle ilgili biraz olsun merakınızı giderecek görüşler... İpek Koşan

Mehmet Yeşil, 32 yaşında/Mühendis

İster cimri deyin ister bencil, karşımdaki kadının benimle param için beraber olduğunu hissedersem onunla hayatta evlenmem. Ne olursa olsun o da çalışmalı. Bütün yükün benim omuzlarımda olacağını anlarsam kaçarım. Kendi parasını kazanan, benim kredi kartlarıma el koymayan kadınları el üzerinde tutarım. Ben de böyleyim işte ne yapalım!

Mithat Şahin, 34 yaşında/İnternet Editörü

Zeki, tutumlu, bakımlı ve düzenli olması benim için çok önemli. Bunaltıcı derecede kıskanç, huysuz ve geçimsiz kadınlar bana çok itici geliyor. Kibar, narin ve kadınsı özellikleri ön planda olmalı. Uyumlu olması da onun için artı bir özellik olur. İnatçılık yaptıkça ondan uzaklaşacağım bir gerçek. Bir de çok konuşmazsa memnum olurum.

Doğan Demirci, 32 yaşında/Bilgisayar Programcısı

Yanımda erkek gibi giyinen bir kadın, adını değiştirsin bence. Şık, kendine bakan, topuklu ayakkabı giymeyi becerebilen biri olmalı. Sürekli pantolon giyen ve spor ayakkabılarını ayağından çıkarmayan kadınları çözebilmiş değilim. Dişilik ön planda olmayacaksa neden karşı cins ki o zaman?

Ekin Öztürk, 27 yaşında/İşletmeci

Sorumluluk almak, benim gibi bir insan için çok zor. Evlilik bir yana, çocuğum olduğunu düşündüğümde bile içim bir garip oluyor. Ayrıca özgürlüğüme gerçekten çok düşkünüm. Karşımdaki kadının hoşgörülü olmaması, beni kısıtlamaya çalışması evlilikten kaçmam için birinci ve en önemli neden. Arkadaşlarımla buluşmalarıma karışmazsa, telefonu ilk aramada açmadığımda panik halde mesajlar atmazsa gönlümü kazanabilir.

İhsan Akın, 34 yaşında/Dijital Medya Uzmanı

Evleneceğim kadının boş olmaması çok önemli. Boş olmaktan kastımı hemen açıklayayım. Sevgili kadınlar, hayat sadece çantadan, ayakkabıdan, saç renginden ibaret değil. Siyasi olaylardan tutun da sağlık mevzularına kadar her gün binlerce olay yaşıyoruz. Bir kadınla karşılıklı oturduğumda gündemden konuşacak şeyler bulamıyorsak, farklı konular hakkında tartışabileceğimiz fikirleri yoksa, o kişiyle asla evlenmem. Çünkü benim için zeka ve sohbet yeteneği çok önemli.

Cem Kıran, 35 yaşında/Mimar

Arkadaş olamadığım biriyle evlenmem! Bana göre aşk, sadece sevişmek değil. Derdini tasanı dinleyen, seni anlayan, en çekilmez anlarınla baş edebilen, dostundan daha fazla işe yarayan biriyle olmak demek. Yeri geldiğinde dünyanın en güzel şeyini yapacaksın yeri geldiğinde susup oturmasını da başaracaksın.

Akın Ekiz, 28 yaşında/Muhasebeci

Baskıcı, kıskanç ve beni sürekli eleştiren bir kadınla aynı evde yaşamak istemem. O da, ben de canımız isteyince arkadaşlarımızla vakit geçirebilmeliyiz. Sosyal, kendi kendine yetebilen bir eşim olması daha çok hoşuma gider.

Şenol Çetin, 33 yaşında/Eğitmen

Eşimin dışarıda çok vamp bir duruş sergilemesini istemem. Hangi ortamda, nasıl giyinmesi gerektiğini bilmeli. Tavır ve davranışları çok önemli. Sonuç olarak benim soyadımı taşıyacak ve ben olmadığımda beni temsil edecek.

Burhan Akçay, 34 yaşında/Rehber

Beni olduğum gibi kabul etmeyen ve bir kalıbın içine sokmaya çalışan, kısacası değiştirmek için uğraşan bir kadınla evlenemem. Arkadaşlarıma müdahale etmeyen, kadın kankam olmasına izin veren bir güzelle evlenebilirim.

Cemal Tekin, 30 yaşında/Satış Müdürü

Meslek sahibi biriyle evlenmek isterim. Çünkü kendi ayakları üzerinde duran bir kadın, tek başına kaldığında da her sorunun üstesinden gelebilir. Eğer biz bir aile olacaksak, ailemizi yönetme kabiliyetine de sahip olur. Kendine güvensiz, kişilik olarak zayıf biriyle yıllarımı geçirebileceğimi sanmıyorum.

Mithat Özen, 33 yaşında/İnternet Uzmanı

Bazı kadınlar gerçekten evlilik meraklısı! Geçtiğimiz aylarda, arkadaş ortamında bir kız ile tanıştım. Gelecekle ilgili konuşurken laf arasında ‘niyetin ciddiyse buluşalım yoksa gerek yok’ tarzı bir espri yaptı. Kendisi çok eğlendi ama gözümde o an o kadar itici hale geldi ki adının üzerini direkt çizdim. Sanki ben evlilik için yanında bulunan bir adaydım ve beni deniyordu. Sonunda da ‘evet işte bu’ diyecekti... Evlilik dediğin içten gelir, kurbanlık koyun gibi seçilmez!

İlhan Çoban, 27 yaşında/Oyuncu

Muhabbet etmeyi severim, ama boş ve anlamsız cümleler kuran biriyle paylaşabileceğim pek bir şey olamaz. Onun dışında esprili, şaka kaldırabilen, güler yüzlü biri olması gerekir. Eğitim seviyesi, en azından benimle aynı olmalı. Arkadaş ortamında kültürlü biri olduğunu belli edebilmeli.

Halil Mutlu, 25 yaşında/Akademisyen

Evlendik diye hayatımızdan vazgeçecek değiliz. Sevgiliyken yaptıklarımızı evliyken de yapabilmeliyiz. Canımız istediğinde soluğu Yunanistan’da ya da Galata’da bir sergide alabilmeliyiz. Yani eğlence devam etmeli! Ama bazı kadınların bazen tek isteği eşleriyle evde oturup film izlemek. Üzgünüm ama bu beni pek açmaz!

Yusuf Karacan, 35 yaşında/Serbest Meslek

Maalesef titiz bir erkeğim ve benim gibi temiz ve özenli biriyle evlenebilirim. Dişlerini fırçalamayan, saçlarını yıkamayan, ter kokan bir hayat arkadaşıyla çok zorlanırım diye düşünüyorum. Yine de büyük konuşmayayım.

Hakan Engin, 34 yaşında/Satış Danışmanı

Bir meziyet değil ama küfür etmek, sadece erkeklere yakışan bir özellik. Twitter gibi sosyal mecralarda küfürlü konuşan kadın iticiliği başka hiçbir şeyde yok! Nazik, kibar, kadın gibi kadın olmalı hayatımdaki kişi.

Murat Kural, 37 yaşında/İnsan Kaynakları Uzmanı

Beceriksiz bir kadınla evlenmek istemem! Örneğin eski kız arkadaşımla evlilikten bahsettiğimizde ‘eve yemek sipariş ederiz’ tarzı fikirleri vardı. Nasıl yani? Evlendiğimde ev yemeği yiyemeyecek miyim?

Burak Dereli, 24 yaşında/Öğrenci

WhatsApp’a girdiğimde hemen ‘neden online’sın?’ diye sormayan, Facebook arkadaş listemin çetelesini tutmayan, mail şifrelerimi kırmaya çalışmayan, kısacası bana güvenen bir kadına güvenebilirim sadece. Telefonuma gelen her mesaj sesinde kuşku dolu gözlerle bana bakarsa, bu ilişkiye ne kadar katlanabilirim ki? Sonuçta sahibim değil! Sherlock Holmes gibi bir eşim olsun istemem.

Emir Bilir, 28 yaşında/Öğretmen

Geçmişte karşı cinsten çok fazla darbe aldım ve açıkçası pek de güvendiğim söylenemez. Verilen birçok söz, evlendikten sonra tutulmayabilir ve hayatı zindana çevirebilir. Anlayacağınız karşımdaki kadından emin olmam şart. Eğer bana kendini ispatlayabilirse evlenmeyi düşünebilirim.

Ali Poyraz, 27 yaşında/Öğrenci

Karşımdaki kadın evliliğe karşı bir istek duymuyorsa benim de hevesim kırılır. Birkaç defa ağzını ararım ve bu konuda ne istediğini anlamaya çalışırım. Hayattaki amaçlarını öğrenirim. Evlenmek istemiyorsa benim için sorun olmaz! Çünkü ben, evlenmek isteyen bir adam değilim.

Tolga Yıldız, 36 yaşında/Makine Mühendisi

Güzelleşmek için sürekli kendini kasan, yüzünü boya küpü haline getiren, saçından başından başka birşey düşünmeyen kızlar hala evlenebiliyor muErkeklerin Evlenilecek Kızda Aradığı Özellikler

Erkeklerin Evlenilecek Kızda Aradığı Özellikler kadinx.com

Kadınlara yönelik blog sitesi kadinx.com erkeklerin evlenilecek kızda aradığı özellikleri yazmış. Ne kadar katılıyorsunuz?

Erkekler evlenilecek kızlarda ne arar?

İlk kural, mutlaka kendinize ait bir hayatınız olmalı . Yani arkadaşlarınızla geçirdiğiniz zamanlar, yürüyüşe çıktığınız akşamüstleri, gittiğiniz tur gezileri, seyahatler ve elbette bir mesleğiniz. Evlenmek isteyen erkeklerin büyük çoğunluğu kadının kendine özel bir yaşamı olmasını bekliyor. Ve yaptığı her şeyde, erkeğe de yanında bulunmasını şart koşmasını sevmiyor.

İkinci kural, erkekler sürekli plan yapmak zorunda kalmaktan sıkılıyor . Ve her zaman ilk adımı atmak durumunda kalmak onlar için yorucu oluyor. Kadınlar, ilk adımı atmayıp, erkeğin kendisinden hoşlanıp hoşlanmadığını, onu gerçekten sevip sevmediğini test ediyor. Yani pahalı bir yere yemeğe davet ederse değer veriyor, kıymetli bir hediye alırsa gerçekten seviyor, ya da ne kadar görüşmek isterse o kadar kendisiyle ilgileniyor gibi düşüncelere sahip olabiliyor. Ama erkekler bu tür düşüncelerle pek uğraşmıyorlar. Onlar her şeyin basit olmasını tercih ediyorlar. Ve kadınların plan yapıp, adım atmak konusunda da faal olmasını istiyorlar.

Üçüncü kural şehvetinizi uluorta ve sürekli şekilde göstermemelisiniz . Erkekler uluorta şekilde kendilerine sarılan, dudaklarından öpen ya da onları olmadık yerlerde olmadık kişilerin önünde tahrik eden kadınları sevmiyor ve onlarla ilgili olarak ciddi bir ilişki ya da evlilik düşünmüyorlar. İlişkinin başlarında ufak dokunuşlar, anlamlı bakışlar ve üstü kapalı sözler yerinde sayılırken, ilişkinin ilerleyen dönemlerinde bunların kadınlar tarafından artması ve sürekli bir beklenti haline getirilmesi de hoş karşılanmıyor.

Dördüncü kural üçüncü kural ile biraz bağlantılı. Konu cinsel yaşam. Cinsellik bir ilişkinin özellikle uzun süreli ilişkilerin ya da evliliklerin en önemli taşıdır. Kadınlar cinsel ilişki ile oksitosin hormonu salgılarlar ve bu hormon kadının, eşine karşı daha çok içtenlik, sıcaklık ve ilgi duymasına sebep olur. Fakat neredeyse yatak odasından çıkamaz hale gelen çiftler için ilişkide tehlike çanları çalar. Bu hormonun etkisini daha iyi hissedebilmek için kadınlar, bir ilişkiden çıktıktan sonra en az bir ay bekledikten sonra yeni biriyle ilişkiye girmeliler. Çünkü bu yeni kişi sizinle evlenmek isteyen kişi olabilir ve erkekler bu hormonun salgılandığını fiziksel olarak bilirler ve bilmek isterler.

Beşinci kural ona değer verdiğiniz ve onunla ilgilendiğinizi, basit ama önemli şeyler le göstermeye çalışmalısınız. “Kendisi mutfağın yerini biliyor” gibi bir yaklaşım içinde olmamalısınız. Onun çamaşırlarını yıkamalı, ona kendi ellerinizle yemekler hazırlamalısınız. Bu sizin için külfet olmamalı. Çünkü bir erkek bir ilişkide bunları mutlaka bekliyor. Elbette bunun bir sınırı var. Dengeyi siz kurmalısınız. Ne kirli çoraplarını çıkartıp salona atan bir erkek olmalı ne de sürekli elinizin altında dolanmalı.

Erkekler evlenecekleri kadınların aynı zamanda dostları olmalarını da istiyor. Sizinle her şeyi konuşabilmeli . Onun esprilerine gülmelisiniz, ona tavsiyelerde bulunmalısınız. Onun mutlu olması için, onun hoşuna gidecek şeyleri yapmaktan çekinmemelisiniz.

En önemli noktalardan birisi de bu kural. Erkekler ilişkide baskı hissetmekten hoşlanmıyorlar. Onu, gün içinde 60 kere arayıp, ona 180 tane sms göndermeyin. Evlilikten bahsetmeyin. Erkekler ilişkilerinde daha çok eğlenmek ve huzurlu olmak istiyorlar çünkü.

İyi bir kadın haksızlıkların karşısında durmalıdır. Erkekler buna da çok önem verir ve sizin bu adaletsizlikler e karşı verdiğiniz tepkileri onaylayıp, kendisi de bu tür davranışlardan uzak durur. Mesela asla evli ya da kız arkadaşı olan bir erkekle beraber olmamalısınız. Yalan, ikiyüzlülük, kavgacılık, çıkarcılık gibi şeyler hayatınızda yer almamalı.

Türk erkeğine göre 'evlenilecek kadın' nasıl olmalı?

Türk erkeğine göre 'evlenilecek kadın' nasıl olmalı?

İnternette yapılan bir anket Türk erkeğinin 'evlenilecek kadın tipini' ortaya koydu.

Evlilikmerkezi.com'un anket sonuçları Türk erkeklerinin 'Evlenilecek kadın' profilini belirledi. İşte 268 bin erkeğin birleştiği ortak paydalar:

Bakımlı olmak güzellikten önemli

Erkekler evlenecekleri kadının eğitimli, güzel ve bakımlı olmasının onlar için son derece önemli olduğunu belirtiyorlar.

Yalnızlık korkusu

Erkeklerin neden evlenmek istiyorsunuz sorusuna verdikleri yanıt ise istisnasız aynı: "Hayatın geri kalanını biriyle paylaşabilmek "

Zamanla annesine benzeyin!

"İlişkinin ilerleyen dönemlerinde, eş adayınızın annenize ne kadar çok benzediğini fark ederseniz ne düşünürsünüz?" sorusuna ise yüzde 98 bu durumun kendilerini çok mutlu edeceği şeklinde yanıt veriyor!

Kendi paranızı kazanın!

Erkeklerin yüzde 76'sı eşinin kendisinden daha çok kazanmasının herhangi bir sorun yaratmayacağını, mühim olanın uyumlu bir beraberlik olduğunu belirtiyor.

Onu değiştirmeye çalışmayın

Ankete katılan erkekler, yeni başlayan bir ilişkiden soğumalarına sebep olabilecek 3 temel konuyu aşırı kıskanç olmak, erkeğin arkadaş çevresini çok fazla eleştirmek, kendisini değiştirmeye çalışmak ve ültimatonlar vermek olarak belirtiyorlar.

İdeal kadında aranan özellikler

Erkekler bir kadında istedikleri temel özellikleri ise şu şekilde sıralıyorlar: Doğal ama çekici; sıcakkanlı ve sevecen; ilgili ama kıskanç olmayan; bağımsız ama dominant olmayan.

Kadınlar ve erkekler arasında tartışılmaz tek bir gercek vardır ki o da eşitlikleridir..

Kadınlar ve erkekler arasında tartışılmaz tek bir gercek vardır ki o da eşitlikleridir..

Kadınlar ve erkekler arasında tartışılmaz tek bir gercek vardır ki o da eşitlikleridir, her ne kadar bazı erkekler kadınları arka plana atmak istiyor olsalar da bu gerçeği kabul etmeleri gerektiğinin onlarda farkındalar. Erkekler de kadınlar gibi doğru partnerin peşindedir, bir erkeğin bir kadının doğru insan olduğunu düşündüren sebeplere bir göz atalım.

Partnerlerinin çekici olması Sanıldığı gibi sadece seksi görünmesi bir kadını çekici yapmaz. Bir kadını çekici kılan başka şeyler vardır. Eğer partnerinizi gülümsetebiliyorsanız bu sizi her zaman bir adım öne geçirir. Onu zor anlarında kendini iyi hissetmesini sağlamanız vb gibi tavırlarınız sizi her zaman çekici kılar.

Seksi bir vücut Erkekler için tartışılmaz bir gerçek bir kadının güzel bir bedeninin olması.. Bakışlarının karşı cins üstünde toplanmasına yeterde artar bile, ama bu geçici bi süreçtir. Zira bir kadının güzel bir vücudunun olması yanında farklılıklarınında olması, yani kendi olabilmesi onu tercih edilir kılar.

Güzel bir yüz
Güzel bir yüz erkeklerin sizi heyecanlandırıcı bulmasını sağlar, güzel bakan gözler her zaman çok şey ifade eder.

Güven dürüstlük
Sağlam bir ilişki her zaman güven ve dürüstlük üzerine kurulur. Partnerinize dürüstçe ne istediğinizi ne beklediğinizi söyleyemiyorsanız tavsiyem ilişkinizdende bir şey beklememenizdir.

Saygı görmeleri
Bir erkeğin saygı görmesi tabbi ki zamanla onları iyi bir baba iyi bir sevgili eş rolüne büründürür ama unutmamak gerekiyor ki saygı kazanılır, kimseye sebepsiz yere saygı duyamayız. Bu durum ilişkiler içinde geçerlidir eğer erkek arkadaşinizi arkadaşlarının yanında zor duruma düşürmüyor onu mahcup etmiyorsanız bu olumlu tavrın karşılığını zamanla bulursunuz tabii partneriniz doğru insansa...

Karşılarında anlayışlı bir sevgili bulmaları
Erkek arkadaşiniz veya eşiniz gün boyu çalışır ve muhtemelen stresli ,yorgun bir ifade ile yanınıza ulaşır. Pek tabiiki biz de yoruluyoruz gün boyunca işyerimizde veya evdeki sorumluluklarımız sebebiyle, ama güzel bir ilişki için iki tarafında yapması gereken fedakarlıklar var bunlarıda unutmamak gerekiyor. Partnerinize karşı daha sabırlı olmanız, eve geldiğinde ona daha fazla stres yüklemek yerine güleryüzlü bir tavır içinde olmanız emin olun ilişkinize ve size çok şey katacaktır.Tabii bu olumlu tavrı sadece biz değil karşı tarafta göstermeli ki ilişkimiz bizi üzen değil mutlu eden bir birliktelik olabilsin.

Erkeklerin Evlenmek İstediği 12 Kadın Tipi her erkeğin ideal eş olarak gördüğü kadınların vasıfları

Erkeklerin Evlenmek İstediği 12 Kadın Tipi her erkeğin ideal eş olarak gördüğü kadınların vasıfları kizlarsoruyor.com

Her erkek er ya da geç evlenmek bir yuva kurmak ister. Erkeklerin evlenmek istediği kadınların özellikleri nedir diye duyduğunuzda bu göreceli her erkeğin düşüncesi farklı diye düşünebilirsiniz, fakat bu yazımız genel doğrular üzerine, yani ortalama her erkeğin birlikte bir ömür geçirmek istediği kadının özelliklerini bildiriyor. 

Erkeklerin Evlenmek İstediği 12 Kadın Tipi her erkeğin ideal eş olarak gördüğü kadınların vasıflarını bize bildiriyor.

Erkekler evlenmek istediği kadının buna değecek bir kadın olduğuna inanmak ister, evlenirsem mutsuz olur muyum düşüncelerinin aklını kemirmeyeceği özelliklere sahip olması erkekler için mühimdir.

İşte erkeklerin en çok evlenmek istediği kadınların genel özellikleri;

Erkeklerin Evlenmek İstediği 12 Kadın Tipi

Güzel Olan
İstisnasız her erkek güzel olan, erkeğin bakınca beğendiği, bakmaktan keyif aldığı kadınla evlenmek ister.
Erkeklerin genetik kodlarında güzele karşı bir meyil ve onla olma arzusu vardır.
Evliliklerinde de erkeklerin talebi en güzelini seçip, onla evlenmektir.

Seven Kadın
Bu her erkeğin evlenmek istediği kadında aradığı özelliktir.
Erkek sevildiğini hissetiğinde, bedeninde endorfin salgılanmaya başlar, sevilme hissi onu mutlu eder.
Erkekler kadınların tahmin ettiklerinden çok daha fazla ilgiye, sevgiye, şefkate, muhtaç canlılardır.
Hiç bir erkek kendisini seven bir kadına karşı kayıtsız kalamaz.
Onları koşulsuz, yalnızca o olduğu için seven kadın, erkeği mest edecektir.

Çocukları Seven 
Erkekler çocukları, bebekleri seven, şefkatli bir kadınla beraber olmak isterler.
Bu kadınların kendi çocuklarına da iyi bakacaklarını düşünürler.

İyi Yemek Yapan
Halk arasında popüler bir söz vardır, erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer, çok dile getirilen bu sözün doğruluk payı büyüktür.
Güzel yemek yapan kadın her erkek için cezbedici bir özellik diyebiliriz.
Bu yemekleri güzel bir sunumla ve ona özel olduğunu bildirerek hazırlarsanız, bu erkeğinizin gönlünde büyük yer edinmenizi sağlayacaktır.

Özgüvenli Olan 
Hangi erkek özgüveni yüksek, ayakları yere sağlam basan kadınla evlenmek istemez ki?
Kendini yetiştirmiş, iyi vasıflarda, aklı başında bir kadın erkeklerin istediği rol model kadındır.
Fakat erkeğin kendine yeterince güveni yoksa bu kadınla evlenmek istemeyebilirler.

Sevdiklerini Seven Kadın
Çoğu erkeğin, evlenme tercihinde en çok önem verdikleri konulardan biri evleneceği kadının aile onayından çıkması, yani erkeğin aile bireyleri tarafından sevilen ve uygun görülen bir kadın.
Böyle bir kadınla evlenmek, erkek için vicdanen rahat olmak demektir.
Erkekler, özellikle anne babalarının evlilik konusundaki fikirlerine, onların öngörülerine çok inanırlar, ne kadar sevseler de, anne babalarının sevmediği bir kadına karşı içlerinde acaba yanlış kadınla mı evleniyorum diye soru işareti kalır.

Özel Alana Müdahale Etmeyen
Erkekler kendilerini boğmayan, yaşam alanına çok müdahele etmeyen kadınları evlenmek için daha uygun bulurlar.
Onlarında bir özeli olduğunu, heran kadınla vakit geçirmek istemediklerini bilen ve anlayan kadın, istedikleri kadın budur.

Onu Takdir Eden Kadın
Erkeklerin evlenmek istediği kadınların en önemli vasıflarından biri, onun fiziksel özelliklerini, yeteneklerini takdir edip, dile getiren kadındır.
Bu kadının yanında erkekler beğenilme egolorunu tatmin edip, kendilerini mutlu hissederler.
Beğenilmenin verdiği keyfi yaşatan, kendisinin özelliklerini seven kadının yanında olmak isterler.

Kafa Ütülemeyen Kadın
Çok konuşan, sürekli birşeyler anlatan kadın erkeği yorar ve ondan uzaklaştırır.
Erkekler yerli yerinde konuşan, onu dinlediği zaman keyif aldığı kadını ideal eş olarak görür.

Temiz Kadın
Evi temiz ve düzenli olan kadın istisnasız her erkek için çok önemli, hatta zaruri olması gereken bir kadındır.
Hiçbir erkek pis, tembel bir kadınla evlenmek istemez.
Yalnız bu temizlik konusunda aşırıya kaçıp titizlik derecesinde olan kadın da adamı kendisinden uzaklaştırır.

Ten Uyumu Olduğu Kadın
Erkekler için hatta tüm canlılar için dokunmaktan, onla olmaktan zevk aldığına yakın olmak isteği vardır.
Hatta çoğu erkek sırf ten uyumu olduğu fakat anlaşamadığı kişiyle evlenmeye karar verebiliyor, yani tensel uyum bu kadar önemli.

Olduğu gibi kabul eden kadın
Erkekler artısıyla eksisiyle kendilerini olduğu gibi kabul eden, değiştirmeye çalışmayan kadınla olmak isterler.
Mükemmeliyetçi kadınlar erkekleri yorar, ondan uzaklaştırırlar.
Mümkün mertebe uyumlu, sorun çıkarmayan kadın erkeğin aradığı kadındır.

Evleneceğiniz kişide olması gereken 4 temel özellik

Evleneceğiniz kişide olması gereken 4 temel özellik Mehtap Kayaoğlu / haber7.com

Evlilik ve aile hayatıyla ilgili mümkün olduğunca çok yazı yazmaya çalışıyorum. Evliliğin hangi yanıyla ilgili yazı yazarsam yazayım, farklı yanlarıyla ilgili sorular gelmeye devam ediyor.

Genç bir erkek okurumuz sormuş: "Evleneceğim kişide olması gereken temel özellikler nedir? Yani bir ilişkiyi kaliteli evlilik haline getirecek olmazsa olmaz temel kurallar nedir? Eş seçimini neye göre yapmalıyım?" diye.

Doğru eş neye göre seçilir, hangi kriterler göz önüne alınmalı diye düşünecek olursak, aklıma gelenleri sıralayacağımda koca bir ansiklopedi ortaya çıkarırız gibime geldi.  Yoo endişelenmeyin! Külliyat oluşturmadan en kestirme neler söyleyebilirim diye gözümün önünden seçim kriterleri geçirdim bile! 

Evlenmek isteyenler ve hali hazırda evlilik görüşmesi yapanlar için maddeler sıralayacağım. Zaten evli olanlarsa yazılanları okuyup, kendilerini anlattığım davranış biçimlerine doğru getirebilirler elbet.

Kızlar ve erkekler için ortak özellikler sıralayacağım. Aşağıda yazdıkların detaydan uzak, psikolojik açıdan bakıldığında belirleyici temel özellikler olarak hafızanızda bulunsun olur mu?

1. Öncelikle ve en evvela söylemek istiyorum ki; Allah'tan korkan, kuldan utanan bir "insan" olsun! Eskiden büyükler kurardı bu cümleyi, günümüzde en önemli kriter bu gibi görünüyor.

2. Her insan biricik ve değerlidir. Evleneceğiniz kişinin sizde bu duyguyu uyandırması çok önemli sevgili arkadaşlar. "Ben değerliyim" duygusu uyandırmalı seçeceğiniz hayat arkadaşı. Çünkü emek veriyorsunuz, uğraşıyorsunuz ve karşılığında babanızın hayrına iş yapmak zorundaymışsınız gibi bir tavırla karşılaşınca üzülüyorsunuz.

Seçilecek eş, kendi içinde değerli ve değerinin farkında olmalı. 

Evinden ve ailesinden kaçmak için evlenmek isteyen, kendi iç sorunlarının faturasını size yüklemeye çalışan tavır içindeyse sakın evlenmeyin! 

Kendi anne/babasının evinde değerli ve biricik olmalı ki, biricik olmak ne demek bilmeli. Büyüdüğü evde değer görmüş olmalı ki, değer verdiğinizde bunun kıymetini anlamalı. Aksi halde siz uğraşır durursunuz, ona değerli olduğunu hissettirmeye çalışırsınız, o anlamaz garip davranışlar sergiler. En hafifinden kendisini, geçmişte verilmeyen değeri ve bugün sizden aldığı fazla değeri bir araya getiremez. Değer ile değersizlik arasında bocalar durur. Şanslıysanız, evliliği sayesinde neye kavuştuğunu farkeder. Şanslı değilseniz... söylemeye bile gerek yok! Siz anladınız!

3. Evleneceğiniz kişi sizde güven ortamı oluşturabilmelidir. Güven içinde olmak, güvende hissetmek hem bireysel hayatlarımız için hem toplumsal yaşam için kaçınılmaz gerekliliktir. Özellikle evlilik hayatı güven sistemi üzerine kuruludur. Evlilikte güven demek, aldatma/sadakat ile sınırlandırılmamalı bu arada. Genel olarak o kişiye güveneceğinizi bilmeniz gerekir. Ona sırtınızı dayayabilecek misiniz? Benim 

kadın

ım, benim adamım diyebilecek misiniz? Konuştuğunuzda ve anlattığınızda, anlaşıldığınızı hissedebilecek misiniz? Attığınız her adımda kendinizden daha çok ona inanabilecek misiniz? Onun yanında emniyette olabilecek misiniz? Gelecek hayallerinizi onun üzerine kurabilecek misiniz? Onunla saadet içinde yaşlanabilecek misiniz?

Güven yoksa aile yoktur sevgili okurlar! Evleneceğiniz kişiye güvenebilmelisiniz. Evleneceğiniz kişi sizde, güven duygusu oluşturabilmeli. Bu duygu oluşmuyorsa evlenmeyin sakın.

4. Son olarak evleneceğiniz kişi size yakınlık ve dayanışma içinde olduğunu hissettirmeli. Bazı insanlar vardır, yanınızda gibidir ama uzağınızdadır. Ne dediğinizi anlamış gibi bakar gözlerinizin içine; fakat ne dediğinizle ilgili zerre fikri yoktur! Üstelik oluşturmaya çalışmıyordur da! En yakınınızda ama duygu anlamında en uzağınızdaki kişi o'dur. Dokunsanız yıkılacak, yardım dileseniz elinizde kalacak, muhtaç olsanız sizi yarı yolda bırakacak gibidir. Böyle biriyle evlilik olmaz... olamaz... olmamalı hatta. 

...Çünkü hayat arkadaşı, yol arkadaşı, can yoldaşı olacak kişinin sizi hissetmesi gerekir. Duygu hoyratı olmadığı gibi, duygu fakiri de olmamalıdır. En zor anınızda yanınızda olduğunu farkettirmelidir size.

Ayrıca... İçinin(!) ve dışının(!) aynı yerden baktığını hissedebilmelisiniz. Ağzıyla kalbinin, aynı yakınlık melodisini fısıldadığını duyabilmelisiniz.  

Evlilik acaip bir şey sevgili okurlar! 

Onunla bir olmak demek, birbiriniz içinde yok olmak demek değil, biriniz için ikinizin tek olabilmesi demektir. 

"Sen"den ve "ben"den bağımsız; ama "sen"i ve "ben"i koruyarak "biz" olabilen kişiler, bu yakınlığı ve dayanışmayı oluşturabilmiş demektir. 

Sevgiler...

İşte erkeklerin evlenmek istemedikleri kadın tipleri...

İşte erkeklerin evlenmek istemedikleri kadın tipleri...

1 - YEMEK YAPAMAYAN KADIN 

Erkeklerin evlenmek istemediği kadın tipleri

Erkekler için güzel yemek yapan ve eli marifetli olan kadınlar bir adım önde.

2 - AŞIRI KISKANÇ KADIN

Erkeklerin evlenmek istemediği kadın tipleri

Sürekli sevgilinizi gereksiz kıskançlıklarla boğuyor ve ona rahat nefes aldırmıyorsanız, o da doğal olarak sizinle bir ömür geçirmekten korkacaktır.

3 - SEVGİLİSİNİN KİŞİLİĞİNİ DEĞİŞTİRMEK İSTEYEN KADIN

Bir erkeği elde ettikten sonra değiştirebileceğinizi düşünmek ve onu değiştirmeye çalışmak, yapabileceğiniz en büyük ilişki hatasıdır. Kimse tam anlamıyla değişmez, birini sevecekseniz olduğu gibi sevmeli ve onu değiştirmeye çalışmamalısınız.

4 - ÇOCUK SEVMEYEN KADIN

Erkeklerin evlenmek istemediği kadın tipleri

Her ne kadar bazıları baba olmaya meraklı değil gibi dursa da çoğu erkek evde minik bir varlık koştursun ister. Elbette ki bu aşamada çocuk sevmeyen kadınlar onlar için 1-0 geridedir.

5 - ÇOK PARA HARCAYAN KADIN

Tutumlu, hesabını bilen, bir evi döndürecek kadınlar evlenilecek kadın kategorisine daha rahat giriyor. Ama gerekli gereksiz demeden her şeye para harcayan, tutumsuz olan kadınlar erkeklerin pek tercihi değil.

6 - FAZLA DUYGUSAL KADIN

Erkeklerin evlenmek istemediği kadın tipleri

Her lafa alınan, kirpikleri her daim ıslak bir insan herkesi gerecektir. Hal böyle olunca erkeklerin evlenilecek kadın kategorisinde aşırı duygusal kadınları göremiyoruz.

7- BABASIYLA SORUNLARI OLAN KADIN

Bu tip sorunları olan kadınlar genellikle kendilerinden büyük erkeklerle birlikte olmayı tercih ederler. Çünkü içten içe, babalarının eksikliğini doldurmaya çalışıyorlardır. Belki başlarda, olgun erkekler, genç kadınlardan hoşlanabilirler ama bir süre sonra karşısındaki kadının sorunları olduğunu fark eden bir erkek onunla bir ömür geçirmek istemeyecektir.

8 - KARİYER DÜŞKÜNÜ KADIN

Erkeklerin evlenmek istemediği kadın tipleri

Kariyer sahibi, başarılı, özgüveni yüksek kadınların çekiciliği inkar edilemez. Ama kariyerine hayat memat meselesi olarak bakan, tüm planlarını kariyer geliştirmeye göre oluşturmuş kadınlar erkekleri korkutuyor.

9 - PATRONLUK TASLAYAN KADIN

İlk başta yapacağınız patronluk, erkek arkadaşınızın hoşuna gidecektir fakat daha sonra bu davranışınızın hoş bir yanı kalmayacak ve kendini sevgilisiyle değil de bir öğretmenle vakit geçiriyor gibi hissedecektir. Bu onu mutsuz eder ve sizden uzaklaştırır.

10 - TEMİZ OLMAYAN KADIN

Erkeklerin evlenmek istemediği kadın tipleri

Erkeklerin hayali temiz bir evin içinde temiz bir kadın.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları